Proiecte finalizate 2013

ASCOR Galati in Pelerinajul anul al tinerilor de la Manastirea Buciumeni

Sarbatoarea Sfintei Treimi, una din cele mai mari sarbatori din Calendarul Ortodox al Bisericii noastre, este, an de an, prilej de bucurie pentru tinerii din eparhia noastra, datorita traditionalului pelerinaj ce se organizeaza la Sfanta Manastire din Codrii Buciumenilor.

Ca de fiecare data, tinerii studenti, voluntari in cadrul ASCOR, au luat parte la acest frumos si duhovnicesc eveniment, nu doar prin participare dar si prin ajutorul dat, atat preotilor, profesorilor si maicilor de la manastire, coordonand grupele de tineri si discutand cu ei.

Pentru acest pelerinaj ne-am adunat cu totii, dis de dimineata, in fata Catedralei Arhiepiscopale din Galati, atat preoti, profesori, voluntari ASCOR si „o mare” de elevi proveniti de la toate liceele din orasul Galati. Am inaltat aici o scurta rugaciune de drum, indrumati fiind de Pr. Lucian Petroaia, cel care ne-a fost si indrumator spiritual pe toata durata acestui pelerinaj.

Cum era de asteptat, odata ajunsi la manastire, mergand la altarul din padurea Buciumenilor, am fost placut surprinsi sa vedem foarte multi tineri deja ajunsi, tineri ce proveneau de la liceele din orasul Braila, Targu Bujos, mai harnici decat noi. Slujba Sfintei Liturghii incepuse deja, deci ne-am asezat frumos, in liniste pentru a trai si a simti slujba.

Sfanta Liturghie a fost condusa de IPS Arhiepiscopul nostru  dr. Casian Craciun, al Dunarii de Jos, care la final, ca in fiecare an, a luat masa cu noi toti in padure si a discutat cu fiecare, rand pe rand, despre problemele, ispitele si  provocarile lumii moderne.
Atat liceenii cat si noi studentii, ne-am bucurat mult de prezenta si de cuvantul de intarire al Inaltpreasfintitului, dar si de raspunsurile la intrebarile si nelinistile varstei, alaturi de solutiile date, solutii ce au menirea de a ne ghida pe drumul anevoios al vietii.
La final, copiii cu rezultate deosebit de bune la scoala dar si cei participanti in programul „Hristos impartasit copiilor”, au avut ocazia sa ne incante cu poezii si cantece duhovnicesti.             

Ospitalitatea Sfintei Treimi dar si a obstii manastirii, pastorita de maica stareta Macrina Huma, a avut darul de a ne oferi atat noua cat si tuturor celorlalti pelerini, posibilitatea de a sta la masa dragostei si de a gusta atat din ospatul credintei cat si din bucatele pregatite de maicile de aici, multumind tuturor pentru toate.

In acest pelerinaj tinerii studenti ascoreni au avut ocazia de a se ruga, de a cunoaste alti tineri, de a discuta cu ei, oferindu-le posibilitatea sa isi exprime cateva ganduri din experienta de pelerin.

Multumim pe aceasta cale tuturor voluntarilor participanti care au insufeltit acest pelerinaj, asteptandu-i si pe viitor, alaturi de noi, in astfel de momente.

Consiliu
de conducere
  • Președinte:
   Codruț Mirică
  • Vice Președinte:
   Mihai Jalbă
  • Vice Președinte:
   Florentina Radu
  • Secretar:
   Florentina Simona Atanasiu
  • Secretar:
   Ana Maria Șoga
  • Consilier:
   Nicolae Păun
Sedii
ascor galati
 • Birou Administrativ
  in cadrul Centrului Eparhial
 • Capela Studenților
  Campusul Univ. A.I.Cuza
  Căminul H
 • Centru Activitați Culturale
  Cămin LSG, mansarda
 • Atelier de Creatie
  Campusul Univ. A.I.Cuza
  Cămin A, demisol
 • Atelier de Pictura
  Campusul Univ. A.I.Cuza
  Cămin A, demisol

Calendar